piatok 1. júna 2012

"Maľovanie je najlepším médiom na vyjadrenie mojich vášní, pocitov a snov" - Sarah I. Avni

Pastelové farby, precítené motívy, luxusné prevedenie a dôvtipné detaily sú niektoré z charakteristických znakov tvorby mladej, nesporne veľmi talentovanej slovenskej umelkyne Sarah I. Avni. Jej tvorba je ako ona sama – očarujúca, optimistická, odolávajúca negatívnosti a chaosu dnešnej doby. Podmanivý účinok navyše umocňuje pocit povznášajúcej radosti z toho, že na pochopenie obrazov nepotrebujete tím psychológov, ktorý by Vám vysvetlil duševné rozpoloženie autora. Odkaz je zrejmý: „Témy mojich obrazov nie sú abstraktné ale konkrétne, pričom ich zámerom nie je provokovať alebo urážať, práve naopak - vyvolať pozitívny dojem. Pracujem výhradne, keď som plná kladných emócií, aby som neprenášala svoje boliestky na ostatných ľudí.“

Sarah vyštudovala Strednú umeleckú školu grafickú v Jihlave, kde sa zameriavala na maľbu, kresbu a fotografiu. Nakoniec sa pod vedením akad. soch. Dušana Mocka zamerala výhradne na maľbu, „pretože je pre mňa najlepším médiom na vyjadrenie mojich vášní, pocitov a snov“.

V jej tvorbe objavíte širokú škálu motívov, ako exotické zvieratá a kvety, nápadité pôdorysy svetových metropol tvorené podľa máp a satelitných snímok od spoločnosti Google, zlátené anjelské krídla, smaragdové a rubínové dosky, ale i realistické olejomaľby matiek s deťmi. Veľmi zaujímavé sú použité techniky zahŕňajúce nielen klasické olejomaľby a akryl, ale aj olejomaľby s použitím staro-majstrovskej techniky zlátenia.

V čom sa diela Sarah I. Avni odlišujú od diel ostatných súčasných výtvarníkov? Okrem spomínaných optimistických tém je to predovšetkým: „originálna maliarska technika kombinovaná s netradičnými materiálmi akými sú zlato, drahé kamene, zrkadlá alebo piesok“.

Sarah Avni sa šikovne darí spájať svoju tvorbu s marketingom rôznych spoločností, a to nanajvýš nenásilným spôsobom. Mapy miest, na ktorých sú drahými kameňmi a swarovského kryštálmi zvýraznené projekty alebo prevádzky sú nielen nádherným interiérovým doplnkom ale aj netradičným darčekom či propagačným materiálom, ktorý zaujme a vryje sa do pamäte potenciálnym zákazníkom i obchodným partnerom. Tento spôsob propagácie využili medzinárodné spoločnosti ako Kia Motors, developerská skupina Lighthouse Group, či Holiday Inn. O tom, že túto mladú umelkyňu nie je možné vtesnať do mantinelov jedného umeleckého smeru svedčia aj jej úspechy na poli umeleckej fotografie, na ktorom pôsobila pred svojim rozhodnutím naplno sa oddať výtvarníctvu. Všestranné umelecké nadanie ju zároveň priviedlo k autorstvu oficiálnej poštovej známky Slovenskej pošty vydanej pri príležitosti Majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike, ktorú časopis Stamp news zaradil na prvé miesto v rebríčku TOP 10 najzaujímavejších športových známok sveta roku 2010.

Čítať ďalej na VIP.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára